bainry.com
true

WordPress - proti a proti

O WordPresse bolo toho napísaného a povedaného veľa. Niet <div>u, je to jeden z najpoužívanejších (ak nie najpoužívanejší) CMS systém na svete. Praktické skúsenosti s ním máme aj my a aj to je jeden z mnohých dôvodov, prečo podobné riešenia pri tvorbe supermoderného real-time webu nepoužívame.
 
Radi vás presvedčíme, že v pomere cena/výkon s našimi real-time riešeniami nemá WordPress (ani iný CMS) moc veľkú šancu vyhrať.
WordPress - proti a proti
Názov článku je zámerne trochu nadnesený, pretože hoci aj toto riešenie (ako každé iné) má svoje pre, pre nás nie je ani jedna výhoda tohto CMS príliš relevantná. Aspoň nie pri vývoji supermoderného realtime webu. Zastávame názor, že aj na open source riešení ako je WordPress sa dá postaviť teoreticky akýkoľvek web. A neznamená to hneď, že web vo WordPresse bude mať obmedzené funkcie, slabé zabezpečenie, nedostatočnú rýchlosť načítavania alebo že bude navlas rovnaký ako tisícky iných webov. Toto sú bežné argumenty agentúr, ktoré namiesto WordPressu robia weby na svojich vlastných riešeniach (často v PHP frameworkoch ako laravel alebo nette).
 
My sa na vec pozrieme z iného uhla pohľadu. Áno, aj vo WordPresse (a iných podobných CMS systémoch) vám jednotlivec alebo firma spraví kvalitný, pekný a originálny web. Ale takéto riešenie nebude lacná záležitosť. A hoci by cena nemala byť najdôležitejším kritériom pri výbere dodávateľa, niet pochýb o tom, že je nielen dôležitá ale často aj rozhodujúca.
 

Cena za dielo

Ak sa nebavíme o webe na prenájom, kde platíte mesačný paušál za poskytovanú službu, najvyššia čiastka, ktorú zaplatíte, bude za analýzu, návrh a vývoj webu (modelový web bude firemná prezentácia s 5 stránkami a bežnými funkciami ako fotogaléria, kontaktný formulár, či úvodný slider). A platí predpoklad, že je web kvalitný, rýchly a originálny.
Za takýto web vo WordPresse zaplatíte v priemere 500 - 2000 Eur. Rozptyl je širší, vo výslednej cene je zahrnuté množstvo známych aj skrytých premenných a každý web je defakto originál, takže stanoviť presnú sumu bez detailnejšieho zadania je takmer nemožné.
 

Cena za údržbu

Cena za vývoj nebude váš jediný náklad. Aby bol web vo WordPresse dlhodobo použiteľný a bezpečný, musí sa oň starať profesionál. Ročne vás to môže vyjsť na 50 - 200 Eur.
 

Cena za hosting

Posledným nákladom za váš web bude doména a webhosting. Za doménu s koncovkou "sk" zaplatíte ročne cca 15 Eur. Za hosting to bude 25 - 100 Eur za rok.
 
Predpokladajme, že chcete, aby váš nový web slúžil spoľahlivo aspoň 5 rokov. V tabuľke nižšie je porovnanie cien webu v prenájme, webu vo WordPresse a nášho supermoderného real-time webu. Do ceny za prenájom si pripočítajte ešte možný rast cien a čas, ktorý nad tvorbou webu strávite. Poskytovateľ vám totiž sprístupní len svoju platformu, web si už väčšinou musíte naklikať a naplniť obsahom sami.
 
cena za 5 rokov spolu (Eur) 375 - 1275 ,- 950 - 3575 ,- 275 - 1075 ,-
  web v prenájme web vo WordPresse supermoderný real-time web od bainry
analýza, návrh a vývoj webu 0 ,- 500 - 2000 ,- 200 - 1000 ,-
ročná údržba webu 0 ,- 50 - 200 ,- 0 ,-
ročný poplatok za službu alebo hosting 60 - 240 ,- 25 - 100 ,- 0 ,-
ročný poplatok za doménu 15 ,-  15 ,-  15 ,- 
 
Z tabuľky jasne vyplýva, že za supermoderný real-time web od nás zaplatíte za 5 rokov ešte menej, ako keď si web prenajmete. A oveľa menej ako za ten vo WordPresse. Našli ste lacnejšieho dodávateľa webu ako sme my? Ozvite sa nám aj tak a nechajte si vypracovať nezáväznú cenovú ponuku na real-time web. Je možné, že u nás napokon zaplatíte ešte menej. A dostanete oveľa viac.
 
Musíte použiť WordPress? Ak sa už z akéhokoľvek dôvodu nedá inak a vy musíte web postaviť na WordPresse, odporúčame vám prejsť na architektúru "headless CMS".