bainry.com
true

Konkurencia a etika

Konkurencia je jedným z hlavných dôvodov rozvoja našej spoločnosti. Bez nej by nebola motivácia veci zlepšovať. Preto si ju vážime a rešpektujeme. A sme radi, že tu je. Aj keď sa obklopujeme partnermi a firmami, ktoré sa rovnako ako my snažia hrať fér hru, nevyhneme sa občas prípadom, ktoré pri podnikaní nepoužívajú čisté praktiky.
Konkurencia a etika
Konkurencia je vo svojej podstate boj. Aj ten by ale mal mať svoje pravidlá. Treba si uvedomiť, že aj keď váš konkurent občas získa zakázku, o ktorú ste mali záujem, nie je to váš nepriateľ. Je to člen spoločenstva do ktorého patríme všetci. A každý z nás svojou troškou prispieva k tomu, aby sa nám žilo o niečo lepšie. Preto sa na konkurentov snažíme pozerať nie ako na zlodejov, ktorí nám kradnú prácu, ale ako na potenciálnych partnerov, s ktorými môžeme zlepšovať svet. A v neposlednom rade práve aj s ich pomocou poskytovať našim zákazníkom kvalitnejšie služby.
 
Nie vždy je ale táto snaha úspešná. Je pravdepodobné, že sa z času na čas nájde niekto, kto sa vás a vašu prácu bude snažiť zosmiešniť či zhodiť. Najčastejšie preto, lebo nepochopil jej podstatu. Alebo je jednoducho frustrovaný z toho, že je tu konkurencia, ktorá ponúka lepšie a lacnejšie produkty a služby ako on. Tento článok vznikol na to, aby sme na také prípady poukázali. Nebudeme zverejňovať žiadne citlivé informácie, ale aktéri sa v nich určite nájdu. A budeme dúfať, že takých prípadov bude čo najmenej.
 
A ak sa predsa len stane, že sa vám konkurencia bude snažiť hodiť pod nohy poleno, s troškou šikovnosti ho buď preskočíte alebo použijete pri večernej grilovačke. Možno vďaka tomu objavíte slabinu, ktorá vám pomôže vaše služby ešte viac vylepšiť. Alebo získate ďalšie podnety, pomocou ktorých priblížite výhody vašich produktov a služieb potenciálnym zákazníkom.
 
 

Anonymný developer z pražskej agentúry

Pod našou reklamou na facebooku, kde prezentujeme naše moderné riešenia ako weby novej generácie, sa objavil komentár od pána, ktorého budeme volať Leoš. Pýtal sa, aké sú to weby novej generácie. Vysvetlili sme mu, že naše riešenia sú postavené na real-time technológiách a v porovnaní s tradičnými webmi vo WordPresse sú plne dynamické a zmeny na serveri (či už zmeny v administrácii, zmeny iných používateľov alebo zmeny systémov tretích strán) vidia používatelia ihneď bez nutnosti čokoľvek ručne obnovovať. Jeho reakcia bola, že sa jedná o zbytočnosti, ktoré používame len na to, aby sme si mohli viac účtovať.
 
V tej chvíli sme začali tušiť, že pán Leoš bude pravdepodobne náš konkurent. Snaha vysvetliť mu, že naše riešenia sú vďaka systémom, ktoré zdokonaľujeme už viac ako 12 rokov, ešte lacnejšie ako tie vo WordPresse, bola márna. Pán Leoš  nemal vo svojom profile nič okrem mena. Takže sme nevedeli o koho ide. Potom však zverejnil odkaz na svoju fotobanku, kde pridal obrázky našich webov. Zrejme si neuvedomil, že tam má okrem našich webov viac informácií ako na svojom facebooku. A podľa týchto informácií sme celkom jednoducho zistili, s kým máme tú česť. Pán sa samozrejme tváril, že on weby nerobí a už vôbec nie vo WordPresse. Na webe agentúry, kde je uvedený ako hlavný vývojár, bolo slovo WordPress všade.
 
Hoci weby vo WordPresse ani zďaleka nedosahujú interaktivitu ako naše riešenia, svojich zákazníkov majú a budú mať. Všetci zákazníci nepotrebujú plne dynamické weby. Klasické riešenia vytvorené vo WordPresse tu boli, sú aj budú a je to úplne v poriadku. Existujú však aj spoľahlivejšie technológie, ako tie, na ktorých je postavený WordPress. Základom systémov a aplikácií je databáza. Rozdiely medzi MySQL, na ktorej beží WordPress a PostgreSQL nájdete tu.
 
Žiadny vendor lock-in
Bežný argument agentúr (napríklad aj tej pána Leoša), ktoré vyvíjajú weby na systémoch ako je WordPress, je problém zastupiteľnosti. Naše weby bežia väčšinou na našich serveroch, aby zákazníci mali čo najmenej starostí s ich chodom a údržbou. Tieto riešenia sú v ich vlastníctve a kedykoľvek im ich vieme presunúť na ich vlastné servery. Aplikácie a systémy vyvíjame tak, aby si s nimi v prípade potreby poradil akýkoľvek skúsenejší JavaScript vývojár. Takže žiadny vendor lock-in u nás nehrozí.