bainry.com
true

Etika a konkurencia

Konkurencia je hlavný dôvod rozvoja našej spoločnosti. Bez nej by nebola motivácia veci zlepšovať. Preto si ju vážime a rešpektujeme. A sme radi, že tu je. Aj keď sa obklopujeme partnermi a firmami, ktoré sa rovnako ako my snažia hrať fér hru, nevyhneme sa občas prípadom, ktoré pri podnikaní nepoužívajú čisté praktiky.
Etika a konkurencia
Konkurencia je vo svojej podstate boj. Aj ten by ale mal mať svoje pravidlá. Treba si uvedomiť, že aj keď váš konkurent občas získa zakázku, o ktorú ste mali záujem, nie je to váš nepriateľ. Je to člen spoločenstva do ktorého patríme všetci. A každý z nás svojou troškou prispieva k tomu, aby sa nám žilo o niečo lepšie. Preto sa na konkurentov snažíme pozerať nie ako na zlodejov, ktorí nám kradnú prácu, ale na potenciálnych partnerov, s ktorými môžeme zlepšovať svet. A v neposlednom rade práve aj s ich pomocou poskytovať našim zákazníkom kvalitnejšie služby.
 
Nie vždy je ale táto snaha úspešná. Takmer vždy sa nájde niekto, kto sa vás a vašu prácu snaží zosmiešniť či zhodiť. Najčastejšie preto, lebo nepochopil jej podstatu. Alebo je jednoducho frustrovaný z toho, že je tu konkurencia, ktorá ponúka lepšie a lacnejšie služby ako on. Tento článok vznikol na to, aby sme na také prípady poukázali. Nebudeme zverejňovať žiadne konkrétne informácie, ale aktéri sa v nich určite nájdu. A budeme dúfať, že takých prípadov bude čo najmenej.
 
 

Anonymný developer z pražskej agentúry

Pod našou reklamou na facebooku, kde prezentujeme naše moderné riešenia ako weby novej generácie, sa objavil komentár od pána, ktorého budeme volať Pavel. Pýtal sa, aké sú to weby novej generácie. Vysvetlili sme mu, že naše riešenia sú postavené na real-time technológiách a v porovnaní s tradičnými webmi vo wordpresse sú plne dynamické a zmeny na serveri (či už zmeny v administrácii, zmeny iných používateľov alebo zmeny systémov tretích strán) vidia používatelia ihneď bez nutnosti čokoľvek ručne obnovovať. Jeho reakcia bola, že sa jedná o zbytočnosti, ktoré používame len na to aby sme si mohli viac účtovať.
 
V tej chvíli sme začali tušiť, že pán Pavel bude pravdepodobne náš konkurent. Snaha vysvetliť mu, že naše riešenia sú vďaka systémom, ktoré zdokonaľujeme už viac ako 12 rokov, ešte lacnejšie ako tie vo wordpresse, bola márna. Pán Pavel nemal vo svojom profile nič okrem mena. Takže sme nevedeli o koho ide. Potom však zverejnil odkaz na fotobanku, kde pridal obrázky našich webov. Zrejme si neuvedomil, že tam má okrem našich webov viac informácii ako na svojom facebooku a podľa týchto informácií sme zistili s kým máme tu česť. Pán sa samozrejme tváril že on weby nerobí a už vôbec nie vo wordpresse. Na webe agentúry, kde je uvedený ako hlavný vývojár, bolo slovo wordpress všade.
 
Hoci weby vo wordpresse ani zďaleka nedosahuju interaktivitu ako naše riešenia, svojich zákazníkov majú a budú mať. Všetci zákazníci nepotrebujú plne dynamické weby. Klasické riešenia vytvorené vo wordpresse tu boli, sú aj budú a my proti tomu nemáme nič.
 
Žiadny vendor-lock
Bežný argument agentúr, ktoré vyvíjajú weby na systémoch ako je wordpress, je problém zastupiteľnosti. Naše weby bežia väčšinou na našich serveroch, aby zákazníci mali čo najmenej starostí s ich chodom a údržbou. Tieto riešenia sú v ich vlastníctve a kedykoľvek im ich vieme presunúť na ich vlastné servery. Systémy vyvíjame tak, aby si s nimi v prípade potreby poradil akýkoľvek vývojár. Takže nehrozí žiadny vendor-lock.